1. Dr. Sanjeev Kumar (Chief Proctor)
  2. Mr. Sidharth Sharma (Senior Faculty)
  3. Mr. M.R. Dhiman
  4. Mrs. Beby Kumari (Convener canteen committee)
  5. Mr. Pitamber Dutt
  6. Lt. Surjeet Kumar
  7. Office Supdt
  1. Dr. Sanjeev Kumar (Convener)
  2. Mr. Sidharth Sharma
  3. Mr. MR Dhiman
  4. Mrs. Beby Kumari
  5. Mr. Pitamber Dutt
  6. Lt. Surjeet Kumar
  7.  Office Supdt.

Redressal cum counseling cell for students

  1. Dr. Sanjeev Kumar
  2. Mr. Sidharth Sharma
  3. Mr. MR Dhiman
  4. Mrs. Beby Kumari
  5. Lt. Surjeet Kumar
  6. Dr. Amrita
  7. Mrs. Pallavi Berry
  8. CSCA Office Bearers

Time table committee

  1. Mr. Sidharth Sharma
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Lt. Surjit Kumar
  5. Mr. Swaroop Kumar
  6. Mrs. Pallavi Berry
  7. Mr. Ajay Kumar (Hindi)

Attestations of bus passes

Commerce:

  1. Mrs. Pallavi Berry
  2. Mr. Satya Prakash

Arts

  1. Mrs Santosh Kumari (Sociology, Sanskrit and Music)
  2. Mr. Ram Kumar (political Science, Public Admin)
  3. Mr. Satya Prakash (Geography and English)
  4. Mr. Manoj kumar (History, Hindi, Economics, Physical Education)
  5. Mr. Ajay Kumar (Hindi) (Hindi)

Science

  1. Dr. Akash Deep Sharma
  2. Dr. Manoj Kumar
  3. Mr. Roop Lal

Discipline committee

  1. Dr. Sanjeev Kumar
  2. Mr. MR Dhiman
  3. Mrs. Beby Kumari
  4. Lt. Surjeet Kumar
  5. Mr. Ajay Kumar (History)
  6. Mr. Swaroop Kumar
  7. Mr.s Pallavi Berry
  8. Dr. Akash Deep Sharma
  9. Mr. Ajay Kumar (Hindi)
  10. Mr. Manoj Kumar

Anti ragging committee

  1. Dr. Sanjeev Kumar
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Lt. Surjeet Kumar
  5. Dr. Amrita
  6. Miss. Santosh Kumari
  7. Mrs. Pallavi Berry
  8. Dr. Manoj Kumar

Career Guidance & Placement Cell

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Mr. Ajay Kumar (History)
  3. Dr. Amrita
  4. Mrs. Pallavi Berry
  5. Dr. Akash Deep Sharma
  6. Dr. Manoj Kumar
  7. Mr. Roop Lal
  8. Mr. Ram Kumar
  9. Dr. Satya Prakash

Infrastructure Development & Maintenance Committee

  1. Mr. MR Dhiman (Convener)
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Mr. Swaroop Kumar
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr. Manoj Kumar

Electricity Committee

  1. Mr Sidharth Sharma
  2. Dr. Akashdeep Sharma
  3. Mr. Aman Kumar
  4. Mr. Roop Lal
  5. Mr. Ramesh Kumar (SLA)
  6. Mr. Pawan Kumar (JLA)
  7. Mr. Shakti Singh (LA)

Water & Sanitation Committee

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Dr. Akash Deep Sharma
  3. Mr. Manoj Kumar
  4. Mr. Pawan Kumar (JLA)

Health Centre Committee

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Dr. Amrita
  3. Mr. Aman Kumar
  4. Dr. Manoj Kumar
  5. Dr. Satya Prakash
  6. Mr. Ramesh Kumar (SLA)
  7. Mr. Pawan Kumar (JLA)
  8. Mr. Shakti Singh (LA)

Repair & renovation Committee

  1. Mr. MR Dhiman
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Mr. Swaroop Kumar
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr. Manoj Kumar

College Property & Store-in-charge

  1. Dr. Sanjeev Kumar
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Office Supdt
  4. Mr. Ashish Kumar (Sr. Assist.)

Educational Tours

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Lt. Surjeet Kumar
  3. Dr. Amrita
  4. Miss. Santosh Kumari
  5. Mr. Roop Lal
  6. Mr. Manoj Kumar

 Anti Drug committee

  1. (Principal) Chairperson:
  2. Dr. Amrita  Convener:
  1. Dr. Manoj Kumar (Members)
  2. Mr. .Roop Lal (Members)
  3. Mr. Ram Kumar (Members)
  4. Mr. Satya Prakash (Members)

First Aid Committee

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Mr. Ajay Kumar
  3. Dr. Amrita
  4. Dr. Manoj Kumar
  5. Dr. Ram Kumar
  6. Dr. Satya Prakash

Press Release Committee

  1. Mr. Swaroop Kumar (English)
  2. Mr. Ajay Kumar (Hindi)

Legal Affair Committee

  1. Mr. MR Dhiman
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Lt. Surjeet Kumar

Disaster Managenment Incharge

  1. Lt. Surjeet Kumar
  2. Mr. Ram Kumar
  3. Dr. Satya Prakash

Sveep (Nodal Officer)

  1. Mr. Ram Kumar
  2. One Male & one female student of 2nd and 3rd year

HPU Student Registration committee

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Mrs. Santosh Kumari
  3. Mr, Aman Kumar
  4. Mrs. Pallavi Berry
  5. Mr. Roop Lal
  6. Mr. Ram Kumar
  7. Mr. Amit Khan (JOA)

First aid committee

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Mr. Ajay Kumar
  3. Dr. Amrita
  4. Dr. Manoj Kumar
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Dr. Satya Prakash

Press Release committee

  1. Mr. Swaroop Kumar (English)
  2. Mr. Ajay kumar (Hindi)

Anti ragging squad

  1. Mr. Sidharth Sharma (Convener)
  2. Mrs. Pallavi Berry (Top Floor)
  3. Dr. Amrita (First Floor)
  4. Mrs. Beby Kumari (Canteen area)
  5. Dr. Akash Deep Sharma (Ground Floor and front area)
  6. Mr. Roop Lal (Ground Floor and front area)
  7. Dr. Satya Prakash (Top Floor)
  8. Mr. Manoj Kumar (Canteen area and back area)
  9. Mr. Ram Kumar (Lower building area, basket ball court)

 House examination committee

  1. Dr. Amrita
  2. Dr. Manoj Kumar
  3. Mr. Roop Lal
  4. Mr. Ram Kumar
  5. Dr. Satya Prakash
  6. Mr Manoj Kumar
  7. Mr. Ramesh Kumar (JLA)

College bursar

  1. Lt. Surjeet Kumar

Library Affairs Committee

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Mr. Swaroop Kumar
  3. Mr. Akash Deep Sharma
  4. Dr. Manoj Kumar
  5. Mr. Ajay Kumar (Hindi)
  6. Library Staff

UGC Affairs committee

  1. Mr. Roop Lal
  2. Dr. Manoj Kumar
  3. Dr. Satya Prakash

Equal Opportunities/Equality Cell

  1. Mr.  MR Dhiman
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Dr. Amrita
  5. Miss. Santosh Kumari
  6. Mr. Roop Lal
  7. Mr. Ram Kumar

Remedial Coaching Classes

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Dr. Akash Deep Sharma
  3. Mr. Roop Lal
  4. Mr. Ram Kumar
  5. Dr. Satya Prakash
  6. Mr. Manoj Kumar

Centre for Persons with special needs

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Dr. Amrita
  3. Mr. Aman Kumar
  4. Mr. Ajay Kumar (Hindi)

Scholarships & Students Aid Funds

  1. Dr. Sanjeev Kumar
  2. Mr. Pitamber Dutt
  3. Lt. Surjeet Kumar
  4. Dr. Manoj Kumar
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr.Satya Prakash

Canteen Committee

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Mr. Swaroop kumar
  3. Miss. Santosh Kumari
  4. Mr. Roop Lal
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr. Ajay Kumar (Hindi)

Prospectus Committee

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Lt. Surjeet Kumar
  3. Mrs. Pallavi Berry
  4. Mr. Ram Kumar

Grievance Redressal Cell (Employees)

  1. Principal (Chairperson)
  2. Dr. Sanjeev Kumar (Memeber)
  3. Mr. Sidharth Sharma (Member)
  4. Mrs. Beby Kumari
  5. Mr. Ajay Kumar (Staff Sec.)
  6. Office Supdt
  7. Mr. Ramesh Kumar (Rep. of Lab. staff)
  8. Mr. Kanshi Ram (Rep. of Class IV)

Purchase Committee

  1. Principal (Chairperson)
  2. Dr. Sanjeev Kumar
  3. Mr. MR Dhiman
  4. Mr. Sidharth Sharma
  5. Mrs. Pallavi Berry
  6. Office Supdt.
  7. Mr. Ashish Kumar-Sr. Asstt

RUSA Committee

  1. Mr. MR Dhiman (Coordinator)
  2. Dr. Sanjeev Kumar (Nodal Officer of procurement)
  3. Mr. Sidharth Sharma (Nodal Officer for academics)
  4. Dr. Amrita  (Nodal Officer for examination)
  5. Mr.s Pallavi Berry (Nodal Officer for financial aspects)

IQAC

  1. Dr. Sanjeev Kumar (Coordinator)
  2. Mr. Sidharth Sharma (Senior faculty)
  3. Mr. MR Dhiman (Senior faculty)
  4. Mrs. Beby Kumari (Secretary)
  5. Mr. Pitamber Dutt
  6. Mr. Surjeet Kumar
  7. Mrs. Pallavi Berry
  8. Dr. Akash Deep Sharma
  9. Dr. Manoj Kumar
  10. Retd Principal
  11. SDM Bhattiyat
  12. PTA President
  13. OSA President

 Internal Complaint Committee

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Dr. Amrita
  3. MIss. Santosh Kumari (Member)
  4. Miss. Pallavi Berry
  5. Mr.  Manoj Kumar
  6. Office Supdt
  7. Mrs. Pooja Sharma (Lawyer)

Three girls students will be nominated by the Principal

College Website Committee

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Lt. Surjeet Kumar
  3. Dr. Manoj Kumar

NAAC Committee

  1. Mr. Sidharth Sharma (Coordinator)
  2. Mrs. Beby Kumari (Secretary)
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Mr. Ajay Kumar (History)
  5. Mr. Swaroop Kumar
  6. Dr. Akash Deep Sharma
  7. Mr. Roop Lal

CSCA Committee

  1. Mr. Sidharth Sharma
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Pitamber Dutt
  4. Lt. Surjeet Kumar
  5. Mrs. Pallavi Berry
  6. Mr. Ram Kumar
  7. Dr. Satya Prakash

Legal affair committee

  1. Mr. M.R. Dhiman
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Lt. Surjeet Kumar

Editorial College Magazine

  1. Dr. Sanjeev Kumar (Chief Editor )
  2. Dr. Sanjeev Kumar (Music Section)
  3. Mr. Sidharth Sharma (Science Section)
  4. Mr. Ajay Kumar  (Hindi Section)
  5. Lt.  Surjeet Kumar  (Pahari Section)
  6. Mr. Pitamber Dutt (Environmental Section)
  7. Mr. Swaroop Kumar (English Section)
  8. Mrs. Pallavi Berry (Planning Forum)
  9. Mr. Nand Lal (Sports Section)

Cultural Activities

  1. Music (Instrumental, Vocal & Dance)
  2. Dr. Sanjeev Kumar
  3. Mrs. Beby Kumari
  4. Sh. Swaroop Kumar
  5. Dr. Amrita
  6. Miss. Santosh Kumari
  7. Mrs. Pallavi Berry 

Drama/One Act Play/Mime/Skit

  1. Mr. Ajay Kumar (History)
  2. Dr. Amrita
  3. Miss. Santosh Kumari
  4. Mr. Roop Lal
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr. Ajay Kumar (Hindi)

Debate/Declamation/Elocution

  1. Mr. Swaroop Kumar
  2. Dr. Amrita
  3. Dr. Manoj Kumar
  4. Mr.Roop Lal
  5. Dr. Satya Prakash

Quiz

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Mrs. Pallavi Berry
  3. Dr. Akash Deep Sharma
  4. Mr. Roop Lal
  5. Mr. Ram Kumar
  6. Mr. Manoj Kumar

Fine arts

  1. Dr. Amrita
  2. Dr. Manoj Kumar
  3. Mr. Roop Lal
  4. Dr. Satya Prakash

Wall Magazine

  1. Dr. Akash Deep Sharma
  2. Sh. Roop Lal
  3. Sh. Ram Kumar

Campus Beautification

  1. Mr. Pitamber Dutt
  2. Mr. Swaroop Kumar
  3. Dr. Amrita
  4. Mr. Aman Kumar
  5. Dr. Manoj Kumar
  6. Mr. Roop Lal
  7. Mr. Ajay Kumar (Hindi)
  8. Dr. Satya Prakash

Sports Committee

  1. Mr. Nand Lal
  2. Mrs. Beby Kumari
  3. Mr. Ajay Kumar (History)
  4. Mr. Ram Kumar
  5. Mr. Satya Prakash
  6. Mr. Manoj Kumar

Swach Bharat Abhiyan Committee

  1. Dr. Sanjeev Kumar (Convener)
  2. Mr. Roop Lal (Eco-Club)
  3. Lt. Surjeet Kumar (NCC)
  4. Mr. Swaroop Kumar (NSS)
  5. Mr. Manoj Kumar (Rovers)
  6. Miss. Santosh Kumari (Ranger)

 

National cadet corps

  1. Lt. Surjeet Kumar (Associate NCC Officer)

National Service Scheme

  1. Mr. Swaroop Kumar (Programme Officer)

Rovers & Rangers

  1. Mr. Manoj Kumar (Ranger)
  2. Miss. Santosh (Rover)

ECO Club

  1. Mr. Roop Lal
  2. Dr. Satya Prakash
  3. Mr. Manoj Kumar

Computer Lab & IT Incharge

  1. Mr. Pitamber Dutt

Red Ribbon Club

  1. Mrs. Beby Kumari
  2. Dr. Manoj Kumar

Mountaineering Club

  1. Mr. Swaroop Kumar
  2. Mr. Roop Lal
  3. Mr. Ram Kumar
  4. Dr. Satya Prakash

 SVEEP Incharge

  1. Mr. Ram Kumar

Disaster management Incharge

  1. Lt. Surjeet Kumar
  2. Mr. Ram Kumar
  3. Dr. Satya Prakash

 Other incharges of Committee/Associations etc.

  1. Science Faculty : Mr. Sidharth Sharma
  2. Arts Faculty : Mr. MR Dhiman
  3. Commerce Faculty : Mrs. Pallavi Berry
  4. Cultural Co-ordinator : Dr. Sanjeev Kumar
  5. PTA Secretary : Dr. Akash Deep Sharma
  6. AISHE Nodal Officer : Mr. MR Dhiman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *